DOPORUČENÍ A OMEZENÍ PRO KÁCENÍ STROMŮ
Přibližně od 1.11. do 31.3. bývá vegetační klid. Stromy jsou v útlumu a nehnízdí na nich ptactvo. Právě tento čas je nejvhodnější ke kácení stromů a arboristickým zásahům. Většina povolení se vztahuje právě k této době.
Jakým způsobem se mohou dřeviny kácet a řezat upravuje zákon 114/1992 Sb.
KTERÉ STROMY JE MOŽNÉ POKÁCET BEZ POVOLENÍ
Bez povolení příslušného úřadu můžete na vlastním pozemku kácet stromy, které mají ve výšce 130cm nad zemí obvod kmene menší než 80cm. Za pokácení mohutnějších stromů hrozí pokuta.
Vyjímku tvoří ovocné dřeviny, které můžete na vlastním pozemku pokácet bez povolení a neplatí zde žádné omezení velikosti dřeviny.
STROMY, U KTERÝCH JE NUTNÁ OHLAŠOVACÍ POVINNOST
Existují vyjímky, u jejichž kácení není potřeba povolení. Je však nutné zdokumentování stromu před pokácením a splnění ohlašovací povinnosti orgánu ochrany přírody do 15 dnů od uskutečnění řezu.
Jedná se o tyto typy stromů:
- strom bezprostředně ohrožující životy a zdraví obyvatel
- strom, jehož pád by způsobil škodu značného rozsahu
KDE SEŽENU POVOLENÍ PRO KÁCENÍ
Povolení vydává příslušný státní orgán: obecní, městský úřad nebo dané odbory životního prostředí. Zažádat o něj musí majitel pozemku nebo nájemce se souhlasem majitele. Formulář bývá k dispozici na úřadu, a nebo lze napsat písemnou žádost, která musí obsahovat jméno a adresu žadatele, doklad o vlastnictví pozemku, specifikaci dřevin (počet, druh), obvod stromů vyšších 130cm a v neposlední řadě odůvodnění žádosti. Během 90 dnů musí úřad rozhodnout o povolení či zamítnutí žádosti.